Výstavy na PAFu: Slama a Delong pod kinem, Jiné vize v atriu, Dr.Mozek v podkroví

V rámci zahajovacího večera PAFu čeká návštěvníky řetězová vernisáž sedmi výstavních projektů lokalizovaných po celém centru Olomouce včetně Vitríny Deniska, podzemních prostor Kina Metropol nebo displejů Press centra Konviktu. Otevřením výstav ve čtvrtek 7. 12. bude zahájen již 16. ročník festivalu PAF Olomouc. Detaily k jednotlivým vernisážím najdete v sekci Program, pro lepší orientaci využijte mapu na stránce Místa.

Petr Krátký: Howell St
Galerie XY, 7.12. – 31.1.2018

Howell Street je ulice nacházející se v městské části College Hill v Providence (česky „prozřetelnost“) v americkém státě Rhode Island. V roce 2011 se stala dějištěm událostí soustředěných okolo domu na adrese č.199, které vyústily v sérii filmových záznamů, jež se přímo týkají osoby Petra Krátkého.

 


 

Pauline Curnier Jardin: Grotta Profunda (the moody chasm)
Galerie u Mloka, 7.12.- 21.12.2017

Grotta Profunda je strhující vizuální podívaná, vyprávějící o hluboké jeskyni ve francouzských Pyrenejích, jež se stane dějištěm náboženského vytržení mladičké jeptišky Bernadette. Po vidině neposkvrněného početí Panny Marie je zaplavena všeobjímající láskou a uvržena do lůna jeskyně, kde se stává šokovaným svědkem pasoliniovsky extravagantních kosmogonických výjevů, odhalujících taje a podstatu lidství. Ocitla se v božském lůně, nebo grottu tělesných hříchů?

 


 

Marie Hájková, Petr Šprincl: Genesis
Vitrína Deniska, 7.12.-5.1.2018

Audiovizuální polohu tvorby Marie Hájkové a Petra Šprincla dotváří bohatá ikonografie přesahující médium pohyblivého obrazu. Instalace ve vitríně naproti Kebabu v Denisově ulici odkazuje na připravovaný díl nekonečné série o Moravě, krásné zemi, ke zrození nového kroje, nového nacionalismu, který dovede ke zkáze celou Moravu, tedy svět.

 


 

Marek Delong, Anna Slama: Sugar Hunter’s Feast
Kino Metropol Sklep, 7.12.- 10.12. 2017

Marek Delong s Annou Slama tvoří autorskou dvojici, jejíž tvorba se rozvíjí na poli práce s materialitou a emočním nábojem objektů. Ve videu Sugar Hunter´s Feast pracují s loutkami přizvaných umělců metodou „rituální animace“, navracející autory do magického světa dětských her.

 


 

Krist Wood: Vulv
Konvikt press centrum, 7.12.- 10.12.2017

Internetový umělec Krist Wood proslul minimalistickými webovými stránkami s digitálně malovanými obrazy senzuálních výjevů silně idealizovaných krajin, které visí někde na půl cesty mezi snovým a internetovým prostorem a možná ještě nějakým dalším místem. Dílo Vulv z roku 2014 můžeme zařadit do série videí a obrazů se záhadnými světelnými efekty a řadou symbolických odkazů.

 


 

Jonáš Strouhal: Dr. Mozek
Galerie Podkroví, 7.12.-10.12.2017

Dr. Mozek je laboratoř, ordinace a ateliér v jednom, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jak se dá hacknout vlastní mozek. Divák-pacient se ocitá v prostředí hi-tech ordinace, kde se po zapojení čidel stává pacientem-autorem a skrze VR rozhraní vyváří obrazy pouze mírou soustředění vlastní mysli. Strouhal zde klade zásadní otázky nejen o nedotknutelné povaze autorství uměleckého díla, ale i o samotné funkci umění v rámci společnosti.

 


 

JINÉ VIZE CZ 2017
Atrium, 7.12.- 10.12.2017

Instalace letošního soutěžního výběru českých pohyblivých obrazů, který zaštítil ředitel pražské galerie Futura a jeden z nejvlivnějších kurátorů současnosti Michal Novotný. Soutěžní snímky promítáme rovněž v kinosále, a to v pátek. O vítězi můžete hlasovat po celou dobu festivalu do přistavených uren, vyhlášení proběhne v neděli večer v rámci slavnostního zakončení festivalu.

 

 


PAF — Přehlídka filmové animace a současného umění  |  info@pifpaf.cz  |  www.pifpaf.cz  |  +420 732 475 173
PAF, z.s.  |  Wurmova 7, 779 00 Olomouc  |  IČO: 266 10 892  |  DIČ: CZ266 10 892

Aktivity PAFu v roce 2017 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a International Visegrad Fund.
© 2001 — 2017 PAF | webdesign: www.rostanetek.cz | admin