Další jména letošního PAFu a jednodenní akreditace

Ordinace virtuální terapie Dr. Mozek, celovečerní film Clemense von Wedemeyera, radikální klubový environment kolektivu BCAA a premiéra projektu Decay. Program prosincového PAF Olomouc 2017 je téměř kompletní, jednodenní akreditace jsou ode dneška v prodeji.


„Technologie jsou modlami a nutností k přežití. Nejde nám ale o prvoplánovou kritiku současného evolučního bodu společnosti, spíše chceme ukázat jeden z možných a pro nás nejpřirozenějších scénářů: tedy svět, kde i na troskách budoucí katastrofy bude stále možné tančit.”  Zahájení festivalu bude patřit pražskému kolektivu
BCAA System, kteří v rámci večera a noci ve čtvrtek 7. 12. promění olomoucký kryt civilní obrany v klubový environment Nova X-Process vystavěný okolo objektu umělce a hudebníka Olbrama Pavlíčka. Za mixážním pultem se budou v průběhu noci střídat djs a producenti EVA01, NEW MAGIC MEDIA, BILEJ KLUK, Irako seigen, 93sirensandechoes, MMA OFFICIAL a NOEMI.

 

 
S tvorbou německého umělce Clemense von Wedemeyera se zdejší publikum může aktuálně seznámit v Moravské galerii v Brně, kde je k vidění jeho výstava Nebeská havěť. Do Olomouce přijede Wedemeyer nejen blíže představit tento projekt, ale také uvést svůj film ESIOD 2015. V něm autor vytváří vrstvu dystopické science fiction, přičemž projektuje současnou finanční krizi a virtualizaci práce, života a kapitálu do architektury „Prvního kampusu” – konstrukčního projektu rakouské Erste Bank – v nepříliš vzdálené budoucnosti. Projekce filmu proběhne v sobotu 9. 12.

 V projektu Dr. Mozek zúročil v Praze žijící umělec Jonáš Strouhal svůj mnohaletý výzkum v oblasti neurofeedbacku, tuto terapeutickou metodu snímání mozkových vln však Strouhal s využitím technologie virtuální reality kriticky otevřel světu současného umění. Divák-pacient se ocitá v prostředí hi-tech ordinace, kde se po zapojení čidel stává pacientem-autorem a skrze VR rozhraní vyváří obrazy pouze mírou soustředění vlastní mysli. Strouhal zde klade zásadní otázky nejen o nedotknutelné povaze autorství uměleckého díla, ale i o samotné funkci umění v rámci společnosti.

Ordinace bude přístupná od čtvrtka 7. 12.  do neděle 10. 12.

 


 

Za zkratkou DiStO se ukrývá Divadlo Statického Objektu – společný projekt Matěje Smetany, Martina Piačika a Jána Kraloviče. Tuto konceptuální performance lze chápat jako živou kolektivní výstavu objektového umění, jež využívá prvky divadla a „magického” potenciálu jevištních a prezentačních technologií, které autoři-kurátoři využívají k rozvíjení unikátního živého světa objektů vybraných umělců.


„Statický objekt se ocitl v pozadí, v prostoru hranice mezi nudou a nepotřebností. Není však objekt vykazující znaky stabilní pozice něčím, co umožňuje odlišný druh interaktivity? Sdílení vnímáním?”, ptají se autoři v manifestu projektu. V rámci představení, které bude uvedeno ve čtvrtek 7. 12. se diváci setkají s díly Jespera Alvaera a Isabelly Grosseové, Jana Boháče a Anny Ročňové, Mateje Gavuly, Petry Herotové, Martina Piačeka, Jana Turnera a Pavly Scerankové

 


 


V programu se dále objeví poetické animované sci-fi Svět zítřka jednoho z nejvlivnějších animátorů všech dob, američana Dona Hertzfelda. Svět zítřka uhranul světové publikum i kritiku a jeho autorovi vynesl nominaci na Oscara nebo Hlavní cenu poroty na festivalu Sundance, a server Time Out New York jej označil jako „nejuspokojivější krátký film od doby, kdy Chris Marker natočil La Jetée”. Příběh malé Emily cestující v čase Hertzfeld vypráví ve dvou dílech, které budou v rámci PAFu oba promítnuty v pátek 8. 12.

 


 

Ve světové premiéře se na PAFu představí Decay – společný projekt Adama Mateje a Jonatana Pastirčáka (Pjoni). Audiovizuální performance, kterou autoři prozkoumávají hranice mezi přeludem a realitou, je multisenzorickým představením na pomezí meditace a fyzického prožitku doznívání světla a zvuku. Skrze klubové technologie pro světelné a zvukové mámení, jako jsou subwoofer nebo stroboskop, se vnímání diváků posouvá na hranici mezi reálným prožitkem a vjemy vytvářené jejich nervovou soustavou. Performance Decay bude uvedena v pátek 8. 12.

Dvojího uvedení se dočká projekt Grotta Profunda (the moody chasm) francouzské umělkyně Pauline Curnier Jardin. Spolu s projekcí (sobota 9. 12.) jej uvede také jako samostatnou výstavu v Galerii U Mloka, jejíž otevření bude součástí zahajovacího večera PAFu ve čtvrtek 7. 12.Mezi již dříve uveřejněným programem je světová premiéra živé AV performance klubového futuristy Soda Plains (pátek 8. 12.) a performance projektu 0comeups (sobota 9. 12.), zvláštní uvedení filmu Vienna Calling umělce Petra Šprincla (pátek 8. 12.), projekce dvoudílného projektu Whispering Pines americké umělkyně Shany Moulton (čtvrtek 7. 12. a sobota 9. 12.) a koncert violoncellisty Olivera Coatese (pátek 8. 12.), na jehož vizuální složce spolupracoval s filmařem Lawrencem Lekem. Na PAFu budou také uvedeny Lekovy filmy Sinofuturism (1839–2046 AD) a Geomancer (pátek a sobota 8. a 9. 12.).

 


 


Dnes byl spuštěn předprodej jednodenních akreditací na jednotlivé festivalové dny. Čtyřdenní akreditace jsou rovněž stále k dispozici. Předprodej bude ukončen 30. listopadu a lístků je velice omezené množství, proto doporučujeme s koupí neotálet. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné zakoupit ve festivalovém centru.Doposud zveřejněný program PAF Olomouc 2017:
(* přístupné po celou dobu konání festivalu)

Čtvrtek 7. 12.
Zahájení festivalu
Matěj Smetana, Martin Piačik, Ján Kralovič: DiStO
Jonáš Strouhal: Dr. Mozek*
BCAA System / Olbram Pavlíček: Nova X-Process
Pauline Curnier Jardin: Grotta Profunda (the moody chasm) [výstava]*
Jiné vize CZ: výstava finalistů*
Shana Moulton: Whispering Pines Pt. 1

Pátek 8. 12.
Soda Plains (live AV)
Petr Šprincl: Vienna Calling (zvláštní uvedení)
Adam Matej, Jonatan Pastirčák: Decay
Don Hertzfeld: Svět zítřka I. a II.
Jiné vize CZ: projekce pásma finalistů
Lawrence Lek: Sinofuturism (1839–2046 AD)

Sobota 9. 12.
Clemens von Wedemeyer: ESIOD 2015
Pauline Curnier Jardin: Grotta Profunda (the moody chasm) [projekce]
Shana Moulton: Whispering Pines Pt. 2
0comeups (live)
Oliver Coates (live AV)
Lawrence Lek: Geomancer

Neděle 10. 12.
Oliver Coates: akustický koncert
Shana Moulton: This organ wants this, that organ wants that  [performance]
Zakončení festivalu


PAF — Přehlídka filmové animace a současného umění  |  info@pifpaf.cz  |  www.pifpaf.cz  |  +420 732 475 173
PAF, z.s.  |  Wurmova 7, 779 00 Olomouc  |  IČO: 266 10 892  |  DIČ: CZ266 10 892

Aktivity PAFu v roce 2017 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a International Visegrad Fund.
© 2001 — 2017 PAF | webdesign: www.rostanetek.cz | admin